Z cizích mozků

1. června 2015 v 17:31 | Deina |  Názory
Poslední dobou se často setkávám s názory, že skupina Greenpeace jen lidstvu škodí, že Greenpeace je "jen" čirý fanatismus a nic jiného. Že prý snad sami "grýnpísáci" ohrožují Zemi svými "výmysly", že svět se se vším vypořádá sám a nepotřebuje k tomu uječence přivazující se ke stromům. Ale jak to dopadne se světem, když tu ti "uječenci" nebudou, tím už se nikdo nezabývá.

Pokud se na tento problém podíváme očima obyčejného člověka ze Střední Evropy, což je vlastně obyčejný Čech (nežijící na Ostravsku, Karvinsku, v okolí mostecké pánve apod.), tak ten ekologii, Greenpeace ani podobné věci neřeší. Tedy, vlastně neřeší do doby, kdy si chce na zahradě postavit garáž na auto a po návštěvě úřadu za účelem získání povolení, mu ochotná úřednice (nebo úředník) sdělí, že na jeho pozemku roste "nějaký" ohrožený druh čehosi. V tuto chvíli se Čecháček setkává zaprvé s endemitem, což ho asi nijak nezajímá ani nebere, protože celý život ze zeměpisu a přírodopisu měl za 4 a to jen proto, že rozeznal od sebe chmel a žito a věděl, kde leží České Budějovice a Plzeň a za druhé s ochranářstvím (určitého druhu/rostliny) => minimalistická forma Greenpeace. Čecháček samozřejmě, jako správný středoevropan (Čech) jest naštván, že si nemůže ani na VLASTNÍM pozemku postavit "pitomou garáž", když Novák od vedle má načerno postavenou chalupu, ve sklepě pěstírnu marihuany, a na zahradě nepovolenou skládku odpadu. 'Nebo alespoň nějak tak to říkali chlapi v hospodě. Ale o to se tady nikdo nestará,' říká si náš imaginární Čecháček, ale nemá pravdu. O to se starají příslušné orgány a tak místo mudrcování a křiku by se měl spíš obrátit na ně.

Poté jsou tu obyvatelé ze zdevastovaných území nebo z územích, kde se krajina stále "likviduje" jako například už zmiňované Ostravsko, Most atd. Ti by ekologům ve většině případů (nemůžu zcela objektivně toto posuzovat, nejsem místní) skočili kolem krku a už by je nepustili. Zvláště pak rodiny, kde všichni pracují v jiném oboru, než v těžebním.

A ze světového hlediska:
Většina Američanů ani netuší, že nějaké Greenpeace existuje, V Rusku je docela zmatek, protože zjistit, zda je Rusko s Greenpeace, či proti je docela dost složité. Putin je s, FBS (tajné ruské služby) proti a teď mi poraďte, co je pravda a co ne: http://www.lidovky.cz/rusko-aktiviste-greenpeace-jsou-pirati-a-agresori-patri-do-vazby-ph7-/zpravy-svet.aspx?c=A130925_100141_ln_zahranici_msl)

Můj názor je až možná přehnaný, ale já tomu věřím. Troufám si tvrdit, že Greenpeace nám pomáhá, zachraňuje potřebné pro náš život, i když si to nepřiznáváme. Každá organizace má své úskalí, nikdo přece není dokonalý. Stejně jako se mi nelíbí na Lékařích bez hranic, že zachraňují uprchlíky z Libye, Sýrie a Afganistanu, tak i na Greenpeace se dá najít spousta drobných chyb. Můžeme vzít k "dobru" například současnou kauzu Shell, kde se loď G snaží dohnat těžební plošinu Shellu Polar Pioneer mířící na Aljašku. Vzhledem k tomu, kolik loď G "sežere" nafty, než se dostane k těžební plošině, není zcela zanedbatelná. Líc této akce spočívá v tom, že Shell už několikrát porušil všechny dohody, mnohokrát Shellu unikla ropa a tím se znečistila další část naší modré planety a skupina G se toto snaží zastavit, nebo alespoň omezit. (Sledujte na https://www.savethearctic.org/cs-CZ/live/ a poměrně nedávná kauza s těžební společností Shell: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/131966-shell-prijal-odpovednost-za-ropnou-katastrofu-v-nigerii/)


Ale to už je jiný příběh…


26. 6. 2015

Mnozí z vás nepochopili podstatu tohoto článku. Je hrozně vidět, jak jsem do Blog.cz zabodla klín, který mnozí z vás nemohou vydýchat. Nikomu nevnucuji G, nedělám žádné nábory ani nic podobného. Chci jen, abychom se nad tímto problémem zamysleli. A hlavním účelem G opravdu není přivazování ke stromům, je to jen náplní aktivistů (skalních fanoušků, kteří toto dělají ve svém vlastním volnu a nedostávají za to žádnou finanční odměnu.) Omlouvám se, že jsem musela takto radikálně vstoupit do článku, ale je mi zcela jasné, že v diskuzi byste si to v životě nepřečetli.
 


Komentáře

1 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 26. června 2015 v 11:07 | Reagovat

Lidé si ve většině případů pletou pár pojmů - ekotetorismus, environmentalismus, ekologie. Jsou organizace, které svou činností nikdy nikomu neublížily, nikam neházely bomby a nepřivazovaly se ke stromům apod., i ty jsou brány jako ekoteroristické a naprosto zvrhlé. Nelze pochybovat o tom, že žádná ogranizace nemá své vady. Je těžké udělat něco, co by planetu nepoškodilo.
Spousta lidí si naivně mylsí, že nic jako environmentální problémy neexistuje. Ale tahle Země je skutečná, naše existence je skutečná, naše prostředí je skutečné. Ve skutečnosti je to to nejcennější co máme, protože nebýt toho, nikdo z nás nežije, ani naše vztahy, ani naše děti, ani naše potrava. Příroda nás nepotřebuje, fakt ani trochu, ale zato my nutně potřebujeme ji a je nutno ji chránit. Když nemáme ji, nemáme už nic.

2 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 11:22 | Reagovat

[1]: Zcela s tebou souhlasím. Chtěla jsem tento článek pojmout trochu jako úvahu, kterou psala žákyně 9. třídy a myslím, že je to dost lidové. Samozřejmě, že by se o tom dalo uvažovat i takto, ale proč.
I tak děkuji za tvůj příspěvek. Doufám, že tento článek alespoň trochu otevře oči nezasvěceným.

3 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 26. června 2015 v 12:24 | Reagovat

Vždycky, když se mě snažili v metru zastavit s letáčkem, tak výrazně přidam do kroku zacpávajíce si uši v ochraně před "ZACHRAŇTE VELRYBY" pokřikem, jakymkoliv směrem co nejdál od nich. Asi podmíněnej reflex. Následně už se mi několikrát stalo, že sem při úprku málem narazila do stánku s křečovitě usměvavýma divnolidma, kterým mrdá Ježíš v hlavě. Hrůza, člověk si nevybere a prostory v metru sou tak stísněný, až mi přijde, že to snad dělaj naschvál. Tam se před nima totiž opravdu těžce utíká a oni tak maj volnou ruku k lovu co nejvíce nešťastníků. Rafinované...
Nevim, prostě je nemam ráda.

4 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 12:53 | Reagovat

[3]:  Chápu, v metru mne také štvou, ale  spíš mi vadí "koblihové akce" (Předvolební akce strany ANO), Jehovisty, "bezďáky" s jejich novinami a prodejci všeho možného s "charitativním" účelem. Po pravdě, ani si nevzpomínám, že by mne právě "zachraňte velryby" někdy zastavilo, za to ten zbytek vcelku pravidelně.
Děkuji za názor, i když né zcela pozitivní :)

5 yellow yellow | 26. června 2015 v 13:50 | Reagovat

Já osobně si myslím, že se všichni tihle "eko-milovníci" šíleně přemnožili a spousta je "eko" jen proto, že je to IN, a je to dobrý business. Já proti eko v podstatě nic nemám. Pokud je prováděná s rozumem. Ale každý by si měl uvědomit, že všechno má dvě strany. Je sice strašně krásný, že ekozemědělci pěstují bez chemie a vyroste jim např. "zdravá" pšenice, která má mizerný výnos (přejít všichni na ekozemědělství, tak nejspíš všichni pochcípem hlady) a je samá plíseň. Proč ne, každému jak je mu chuti. Ale už málokdo si uvědomí, že se z těch zabordelených "eko" políček šíří plevele, plísně, škůdci a další bordel i na okolní pole, což nutí normální zemědělce využívat mnohem víc chemikálií, to už nikdo nevidí a nikoho to nezajímá. Protože "eko" je přece tak strašně super. A pak všichni řvou, kolik chemie zemědělci perou na pole. A taky mě strašně baví ty jejich traktory jezdící na biopaliva. Ale to, že jim z nich kolikrát chčije olej... To je pak teprve eko.
Sama se snažím žít tak, abych přírodu příliš nezatěžovala. Třídíme úplně vše, zbytečně neplýtváme jídlem a vodou, místo pokácených stromů sázíme nové, když mohu dojít pěšky nebo dojet na kole, nejedu autem. A podobně. Je to možná málo, ale podle mě je to lepší než nic a lepší než se přivazovat ke stromům.
A doopravdy nevidím smysl v tom, se přivazovat někde ke stromům. Stejně tam nevydrží věčně, a jakmile slezou, tak se ty stromy pokácí. Nebylo by lepší spíš dohlédnout na to, aby tam byly nasázené stromy nové? A nahánět někde přes půl zeměkoule rybáře a snažit se bránit lovu veleryb, to je taky strašně záslužná činnost, která naší planetě přináší užitek. Tahle „eko“ mánie už se trochu přehání. A Greenpeace a další podobné organice, jestli chtějí něčím téhle planetě přispět, tak ať se spíš pokouší šířit osvětu, než se přivazovat ke stromům. Pokud by lidi začali pořádně třídit, nespalovali žádný sr*čky, nepotřebovali džíny, na jejichž vybělení se používá hromada chemie a podobně. Prostě kdyby přistupovali ke svému okolí a životního prostředí s trochou selského rozumu a respektu, tak by to přineslo mnohem větší užitek. Ale dokud se budou tyhle organizace a další zabývat přivazováním se ke stromům, bráněním odvodnění louky, protože tam možná žije nebo by mohla žít nějaká žába a buzerování lidí, že špatně uřízli větev ze stromu, tak to moc pozitivně nevidím.

6 Loretten Loretten | Web | 26. června 2015 v 14:08 | Reagovat

Nadáváš na Shell a na ropu? Kay, asi máš ty zase za čtyři z chemie, protože z ropy je všechno. Všecičko. Vadí ti znečištěné ovzduší? Kay, tak choď pěšky. Chce chránit planetu, na které dochází voda? Kay, tak choď nahá a mysli na vodní stopu. Tyhle ekofašisty fakt miluju. :D Dalo by se takhle pokračovat do nekonečna, ale osobně myslím ,že eko se přeceňuje. A myslím, že lidé co žijí tím eko a bio stylem jsou dost často jen velcí pozéři, nic víc. Osobně je mi příroda celkem ukradená. Kdybych si měla vybrat, jestli budu dělat pro Shell nebo pro Greenpeace, volí mrozhodně Shell. Zrovna tak bych se třeba nebránila prolomení těžebních limitů apod. ve zkratce - jestli si mám vybrat mezi rostoucím HDP a dobrým životním standartem nebo raději chránit ohrožené druhy, za cenu toho, že se prodraží stavba dálnice a naruší se infrastruktura apod. rozhodně bych byla prostě ten Čecháček co chce mít svoji prdel pěkně v pohodlí a endemity neřeší.

7 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 15:00 | Reagovat

[Smazaný komentář] + [Smazaný komentář] Díky za Sýrii, to mi nějak uniklo...
Já nenadávám na Shell, jen tvrdím, že by se dala tato akce udělat líp, inteligentněji a né jako blázni naskočit na první loď a jet za nimi. Z chemie mám pro tvojí zajímavost za 1 a o tom, že ve v podstatě všechno z ropy vím. Pěšky chodím skoro všude, nehledě na to, že mi je pod 18 let, tkže nemůžu mít ani řidičák. Nejsem naprostý blázen do ekologie, mé názory se na jeden blog prostě "nesmrsknou". V něčem máš pravdu, v něčem tedy ne. Já zase "miluju" tyhle lidi, kteří nevidí, že si pod sebou podřezávají větev. Ok, je to jen tvůj názor a já ho hodlám respektovat. Bohužel, je to přesně to, o čem jsem psala...

[5]: O biopalivech bychom se mohly v klidu bavit, protože biopaliva první a druhé generace jsou prostě "šmejdi" bez kousku užitku, to vím... A všeho s rozumem - to je přesně to o co mi jde.

Nemusíte milovat Greenpeace, nikdo vás do toho nenutí. Jen trochu respektujte přírodu, třiďte odpad a nespalujte plasty. O nic víc mi nejde...

8 Illumináti Illumináti | Web | 26. června 2015 v 17:17 | Reagovat

such Greenpeace
             wow
       much hejtětí hejtu
        very lidstvo

9 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 17:26 | Reagovat

[8]: Popravdě, počet lidí, kteří tento článek přečetlo a oproti tomu počet hejtů, jemi to vlastně "buřt" :D Mě nic nezastaví! :D Much ekolog! :D

10 Cleo Cleo | Web | 26. června 2015 v 19:05 | Reagovat

Nevím, jestli samotná Greenpeace je opravdu dobrá organizace nebo ne, ale myslím si, že ochrana přírody je opravdu velice důležitá. Koukám se, co se kolem mě děje, a je mi z toho hrozně smutno.

11 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 19:46 | Reagovat

[10]: Děkuji za váš příspěvek. Přesně toto jsem chtěla dokázat - že i přes to, že Greenpeace je, jaká je, můžeme i přes to ochraňovat přírodu.

12 L. L. | Web | 26. června 2015 v 20:16 | Reagovat

Upřímně, zdá se mi, že v článku trochu zaměňuješ Greenpeace s ochranou přírody jako takovou, třeba s činností ministerstva životního prostředí nebo Evropské unie. Jasně, že ochrana přírody je důležitá, ale dá se dělat i jinak, protože metody Greenpeace, jak sama píšeš mohou být občas i kontraproduktivní. Ale ani postoje organizace mi nepřijdou úplně ideální, nechápu třeba odpor k jaderné energii nebo ke GMO. Sice to na první pohled vypadá jako ekologie, ale v širším horizontu jsou to nesmysly. I když je chápu a vím, že to asi myslí dobře, zdá se mi, že by občas mohli trochu ubrat a snažit se více vést dialog.

13 Deina-B Deina-B | Web | 26. června 2015 v 20:27 | Reagovat

[12]: Zaměňovala jsem zcela úmyslně, chtěla jsem trochu přehánět. Uznávám, všeho moc škodí, ale proč to nedat najevo tímto způsobem?
Děkuji za komentář

14 Míša Míša | E-mail | Web | 26. června 2015 v 22:57 | Reagovat

Nemám je ráda. Podle mě jsou moc mírní, co se týče ochrany životního prostředí i zvířat. Chápu, že se snaží prosazovat jen něco, aby nebyli nenáviděni kvůli zbytku, ale ten zbytek mi kolikrát přijde mnohem důležitější. Respektive mi připadá, že na ty nejzásadnější problémy zapomínají.

15 Amia Amia | Web | 26. června 2015 v 23:00 | Reagovat

Hmmm... upřímně mě nejvíc rozčílilo to ,,Čecháček tot, Čecháček tamto", ale to nic. Amerika netuší spoustu věcí, alespoň na ně ale alespoň nekašle jako Japonsko se svým lovem velryb.

Ekologické problémy jsou vážné. Neutešenou situaci může demonstrovat i to, že se o ní začalo mluvit někdy v 70. letech a začala se řešit. Víte, co se vyřešilo? Nic.
Opravdu. Od 70. let se vedou jednání, která dosud k ničemu nedospěla.
Chraňme zemi alespoň za sebe.

16 Jana Jana | E-mail | Web | 27. června 2015 v 7:27 | Reagovat

Cha! hřebíček na hlavičku a to s Čecháčkem sedí! Dát tomu ještě jiný "přízvuk", tak se ti povede i Moravák ;)

Greenpeace mají smysl minimálně z toho hlediska, že se nad nimi čas od času někdo pozastaví a donutí se přemýšlet, co vlastně on sám pro planetu dělá a nedělá. A jestli k tomu potřebuje vidět člověka uvázaného u stromu nebo ocenit snahu omezování cestování ropných trajektů... mají smysl, jen by si každý měl sáhnout do svého svědomí, proč mu vadí. Mně nevadí, já se o planetu starám aspoň za svoji rodinu!

17 Deina-B Deina-B | Web | 27. června 2015 v 10:41 | Reagovat

[15]: Alespoň tak...

[16]: Konečně rozumný názor! :) Děkuji moc za tolerování G, ale i za tu pochvalu Čecháčka - většina blogerů se mne za to spíš snaží zabít, než aby připustili, že nějaká pravda na tom je. Vidím to, nepotřebuji to potvrzovat a nevidím to evidentně sama. Moc, moc děkuji za příspěvek a za chválu a soucítění.

18 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. června 2015 v 11:16 | Reagovat

Mě tahle organizace nijak nevadí, jen si myslím, že svět to nebude chápat a budou mu akorát pro smích, což je velice smutné, ale zároveň velice trefné.
Já se o planetu snažím starat, tedy na co mi síly stačí, ale vím, že to asi moc nepomůže, tak aspoň kvůli svědomí :)

19 Deina-B Deina-B | Web | 27. června 2015 v 11:25 | Reagovat

[18]: I to málo je přínos! Kdyby každý z nás, co žijeme na planetě, alespoň něco málo pro ni dělal, žilo by se nám tu asi tisíckrát lépe!
Je fajn, že se tu alespoň občas najdou lidé, kteří mají rádi "modrou planetu".
Děkuji :)

20 slunecnyden slunecnyden | Web | 27. června 2015 v 11:47 | Reagovat

Nemyslím, že by G. dělali všechno "blbě". Ochrana naší planety je podle mě důležitá! Akorát si nejsem jista, jestli u G. nejsou vidět jen ty sporné činnosti, protože právě ty jsou důležité pro novináře... Článek je pěkně napsaný!

21 Deina-B Deina-B | Web | 27. června 2015 v 12:07 | Reagovat

[20]: Děkuji za pochvalu.
To, jak je prozentují, zvláště pak česká média, jim v ČR moc nepřidává. Není špatné sledovat přímo "grýnpísácké" zprávy, kde se člověk dozví mnohem více. Já jsem z nich dělala do školy "aktualitu" a učitelka byla vcelku spokojená! Doporučuji! :) a děkuji

22 Wu Xing Wu Xing | 27. června 2015 v 17:07 | Reagovat

[12]: Ono GMO není zrovna zázrak.
Deino s tvým článkem zhruba souhlasím. Greenpeace i přes všechny své úskalí se snaží a to je nejdůležitější! Nikdy nepůjde dělat tak, aby se uspokojili všechny strany a už vůbec ne když se jedná o ekologii. Na jakou stranu se přiklonit? Možnost pracovních míst či zachování přírodního bohatství? Vždy je těžké rozhodnout... I když příroda nemá jednotnou mysl, má zbraně jak nás lehce zničit. :) S pozdravem Wu Xing :D

23 Jenda Jenda | E-mail | Web | 27. června 2015 v 17:53 | Reagovat

Nejsem sice takový nadšenec jako ty, ale smysl rozhodně mají.

24 Deina-B Deina-B | Web | 27. června 2015 v 23:25 | Reagovat

[22]: Děkuji moc za "přiměřenou" chválu :D
Máš pravdu GMO není úplně "fajn"

[23]: I přesto díky :)

25 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 28. června 2015 v 11:38 | Reagovat

Zajímavý názor a opět jsem na tohle téma zachytil jiný názor. Já sice informace o ekologii čerpám hlavně útržkovitě z médií a z jedné maturitní otázky do biologie - ekologie, kterou jsem se ty 2 měsíce zpátky učil, ovšem vždycky je dobré slyšet informace přímo od člena/sympatizanta/... Osobně nejsem žádný ekolog, ale rozumný člověk musí uznat, že určité lokace jsou opravdu ve špatném stavu. Ony jsou sice dělány určité ´´revitalizace,´´ ale to jsou takové dílčí úseky, že to ani nestojí za řeč.  Co se týká těch příslušných orgánů ... no, měly by se starat, ovšem v praxi to tak vůbec nefunguje. Stejně jako orgány činné např. v ekonomickém sektoru (uvedu podobný případ - nejsou tvrdé kontroly - zavede se el. evidence tržeb - myšlenka sice dobrá, ale v praxi zneužitelná a křehká) Tím chci říct, že spíš než za to bojovat sami a snažit se přírodě pomoci, jakoby ´´od základu,´´ by se mělo tlačit na stát a příslušné orgány, aby se zavedly přísnější kontroly, pokuty, atd. To by se třeba začalo něco měnit. Z ropy je dnes opravdu skoro všechno a kdybychom to měli měnit, museli bychom si zvykat na hodně jiný život.
Když se dívám na některé komentáře, říkám si, kam zmizela pokora a respekt. Já respektuju tvůj názor, máš na něj právo.
Ale, co se já budu kvůli tomu zase rozčilovat, psal jsem to už na více místech a všude je to to samé. Máš jiný názor = jsi tamto a tamto, jsi blbý, hloupý, atd. Dnešní společnost bez respektu jde opravdu do velkého bahna.

26 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 28. června 2015 v 11:42 | Reagovat

Jo, a jenom taková faktická poznámka. Ty tajné služby se jmenují FSB. ;)

27 Deina-B Deina-B | Web | 28. června 2015 v 12:05 | Reagovat

[26]: Jo, děkuji - občas jsou mé ruce rychlejší než mozek a Google dohromady (ve vší počestnosti :D )

[25]: Musím říct, že když se tenhle článek stal "slavnější", tak jsem si po pár komentářích začala uvědomovat, jak si tím pod sebou řežu větev, ale co. Je to docela komická a zajímavá věc, vidět komunitu blogu, rozdělovat se na 2 tábory, které jsou "proti sobě" a ze začátku jsem byla výsledkem dost zklamaná, ale když pozoruji, že se tu dají stále najít lidé, kteří přeci jen mají rádi Zemi, je mi hned lépe. Uznávám, zaryla jsem nůž pekelně hluboko do "útrob" našeho "malého" blogerského světa, ale alespoň chvilku se nad tímto problémem pár set lidí zamyslelo a to mi činí hned lepší náladu.

Děkuji moc za tvůj komentář, který má pro mne velký přínos. :)

28 Van Vendy Van Vendy | Web | 28. června 2015 v 15:03 | Reagovat

[4]: Kupodivu, bezďáci s jejich prodejními časopisy mi vůbec nevadí, protože se snaží aspoň slušnou formou vydělat si nějakou korunu. Na rozdíl od dalších žebráků.
[12]: GMO je docela na pováženou, žádná sranda. Nedivím se odporu proti této instituci a tomuto způsobu zpracování.

29 Van Vendy Van Vendy | Web | 28. června 2015 v 15:06 | Reagovat

P.S. k článku nemám žádné výhrady, je to osobní názor. Greenpeace ve své podstatě beru jako dobrou i špatnou instituci, určitě jsou svým způsobem užiteční, ale dovedou být i fanatičtí a někdy se zasazují o kraviny, místo aby řešili podstatné věci. Žádné extrémy nejsou zdravé a že jsou greenpeace extrémisté, už taky mnohdy prokázali. Asi takhle - na začátku jsem jim fandila, teď jim nevěřím ani nos mezi očima. Ale nevylučuju, že mezi plevelem se nenajde i slušná rostlinka. V jejich případě.

30 Deina-B Deina-B | Web | 28. června 2015 v 15:36 | Reagovat

[28]: Uznávám, alespoň si slušně vydělávají, ale já je prostě nikdy "nepřekousnu"

[29]: Děkuji za vyjádření tvého názoru. Je to pro mne přínos. Jak už jsem psala - "Není jen +, ale i -, které bohužel je v případě této skupiny často hojně propagováno českými medii, ale jen to -, což je docela škoda.

31 Grumpy Grumpy | Web | 28. června 2015 v 21:26 | Reagovat

Spoustu lidí si pletou ekologii a environmentalismus, což jsou významem docela odlišné pojmy. Jen tak na úvod. Aktivity Greenpeace sleduji a musím říct, že většinu z nich podporuji a podepsala jsem se i pod pár petic. Greenpeace se zasadili např. o vyhlášení rezervace v Antarktidě, usilují o totéž i v Arktidě, donutili spoustu společností přestat používat palmový olej atd., u nás usilují např. o zachování těžebních limitů pro hnědé uhlí. Zrovna tohle jsou podle mě aktivity, se kterými by měl souhlasit každý alespoň trochu rozumný člověk, který si uvědomuje, že na téhle planetě nežijeme sami, a že potřebujeme přírodu k životu.

[6]: Z komentářů takového typu je mi opravdu hodně smutno...

32 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 29. června 2015 v 8:01 | Reagovat

Já bych Greenpeace dělila na několik druhů. Když se někdo podílí na ochraně přírody, rezervací na různých místech a podobně - je to rozhodně správně a rozhodně bych nechtěla přijít například o tuleně, kteří jsou vyvražďováni pytláky atd. Nicméně na druhou stranu, "šílenci" přivazující se ke stromům a lidé, kteří mi budou 10x denně vtloukat do hlavy "choď po rukách, ať nezašlápneš mravence" mě dost obtěžuje. Ale myslím si, že takových je málo - jelikož média nám vždycky ukážou deset těchto magorů, ale neukážou nám nikoho z tisíce "těch normálních". Takže ve zkratce - nemyslím si, že GP je špatný, ale chce to asi nějakou míru, jako u všeho, abych se tady necítila jak "za Hitlera"

33 Snapeova Snapeova | Web | 29. června 2015 v 11:21 | Reagovat

O Greenpeace ani vsem okolo toho moc nevim. Nejvetsi problem, nejen u tohoto je nevedomost, nevzdelanost. Kdyz se o to clovek aktivne nezajima, vi prd a vidi, jen co ukazi obcas ve zpravach. Melo by se tedy ve skolach treba ucit, co delat, abysme prirode pomahali, nezatezovali ji, aniz by to mnoha lidem nejak ubralo na jejich klidu a pohodli. Co treba vysilat v tv spoty? To je dalsi moznost. Co kam vyhazovat, co delat, co nedelat. Nejlepe o tech drobnostech, co se tykaji kazdeho bezneho cloveka. Jak rikam, nic moc o tom vsem nevim, ale nejak se o prirodu starat musime, protoze pokud umre nase zeme, umreme i my.

34 Deina-B Deina-B | Web | 29. června 2015 v 12:00 | Reagovat

[31]: Přesně nějak tak jsem to myslela a když jsem četla přesně ten příspěvek, který jsi zmiňoval, bylo mi smutno a chtěla jsem to celé zastavit. Jsem ráda, že jsem si udržela zdravý rozum a že jsem si tedy i mohla přečíst tvůj příspěvek. Jsem hrozně ráda, že jsem konečně na blogu potkala člověka, který opravdu sympatizuje s Greenpeace. Jsi pro mne opravdovým přínosem. Děkuji moc za tvůj komentář :)

[32]: Tak, cítit se jako "za Hitlera", je docela silné slovní spojení, ale každý rozumný člověk si umí zvolit "dávku" informací a umí je zpracovat a použít a fanatismus, je prostě fanatismus. S tim se moc dělat nedá...

[33]:Právě na neinformovanost lidí jsem tímto článkem extrémně narazila. Já jsem evidentně měla velké štěstí ve školu, protože nás nutili třídit odpad, učili jsme se jak pěstovat ekologicky rostliny, co škodí a co je pro nás přínosné. V současné době dávat spoty do televize je podobně účinné jako do novin - pár tisíc lidí si to přečte a tím končí hitparáda. Chtělo by to zaměřit se více do škol, zařadit více ekologii do výuky, jak do mezipředmětových vztahů, tak jako obyčejná hodina Ekologie. Uznávám, já jako 15ti letá holka s tím v současné době nic neudělám, ale nebylo by vůbec na škodu předělat ŠVP a nejen kvůli ekologii, ale kvůli nesmyslnosti některých předmětů/věcí/látky,... Děkuji za tvůj komentář :)

35 Wlcky Wlcky | E-mail | Web | 29. června 2015 v 13:10 | Reagovat

Až na to jak moc hraničí jejich akce s ekoterorismem. O greenpeace něco málo vím. S jejich informacemi pracuji a už mnohokrát jsem zvažovala vstup do tohoto hnutí (neustále mi jejich články a petice chodí do pošty). Jenže je to jako se vším. Myšlenka je dobrá, ale lidi jí kazí. V tomto případě to platí pořádně. Chraňte planetu, to je ta dobrá myšlenka. Demonstrovat v plastových kajacích proti ropné plošině? To špatné provedení. Apolitická organizace údajně podporovaná financemi z Číny? ... jako volné hnutí to nemá kontrolu nad svými členy, kteří si vlastně dělají co se jim zlíbí pod jménem Greenpeace. Jako ve všem se zde najdou fanatici. A o čem normální nezaujatý člověk asi uslyší ve zprávách? Samozřejmě že o těchto fanatických akcí. A co pak asi řekne o Greenpeace?
A možná ani nejde o nás. Jsem pesimista, nemyslím že lidský druh ještě dlouho vydrží. Z hlediska fylogeneze je naprosto normální když některý druh vymře. Většinou nevydrží více jak 2 miliony. Že ničíme planetu? To nemusí být tak úplně pravda. To, že už lidský druh nebude schopen tu dále žít, neznamená, že nikdo jiný. Neznamená to, že je planeta zničená. My jsme součástí planety a jsme rovněž součástí evoluce. Neničíme planetu. Nemůžeme jí zničit. Měníme ji, to ano. A planeta se musí stále vyvíjet. Když my zanikneme; otrávíme ovzduší, zemi a vody a vyhladíme lidský druh; někdo jiný přijde po nás. Každý pokrok byl předcházen katastrofou. Vezměte si destrukci atmosféry když se poprvé objevil kyslík. Spálilo to skoro vše. A teď jsme my tady, dýchající tu kyslíkovou pohromu. Někdo další přijde po nás. Někdo, komu naše "zničená" planeta bude připadat jako ráj. Na nás nesejde. Na nás nezáleží. Evoluce musí pokračovat.

36 Deina-B Deina-B | Web | 29. června 2015 v 13:17 | Reagovat

[35]: Zajímavá myšlenka! Toto mne vlastně nikdy nenapadlo. D9ky za námět k přemýšlení! :)

37 ichi ichi | E-mail | Web | 29. června 2015 v 13:37 | Reagovat

Moc se mi tedy nelíbí obecná představa průměrného Čecha, ale to je momentálně trošku mimo téma.
K tématu.
Chránit přírodu je, do háje, životně důležité a my lidé na to, do háje, máme, když začneme myslet.
Důležité je, aby si člověk konečně uvědomil, že není přírodě nadřazen. Je její součástí (tedy alespoň by být měl...). Na tomhle vše ostatní staví. Pokud něco z přírody vezmeme, musíme to vrátit - jednoduchá rovnice. Jenže kdo tohle dělá? V celosvětovém měřítku je vidět, že minimum lidí. Jak jsi říkala, dokud člověk sám nevidí následky, ničemu nevěří, a nebo a věří a řekne si: "To už tady nebudu." Mohou si lidé ale dovolit být takhle lakomí? Neřekla bych.
V hodinách biologie se dozvídáme, jak je náš mozek vyvinutý a co všechno dovede. Když v té hlavě máme něco tak úžasného, jak říkají, proč to nepoužíváme? Bylo by fajn, kdyby si každý položil těhlech pár jednoduchých otázek. :-)
A co se týče Greenpeace, slečna Wlcky to řekla pěkně. Myšlenka pěkná, bohužel se vždy najde nějaký trotl, který si raději nahrabe... třeba na ten luxusní hrob. :-)

38 Wlcky Wlcky | E-mail | Web | 29. června 2015 v 14:22 | Reagovat

[36]: opravdu není zač :D nad tímhle tématem bloumám už nějaký ten čas a jelikož nemám moc s kým to rozebírat, beru zavděk názory ostatních na tuhle teorii. Začnu kazit svou teorií ostatní xD

[37]: Děkuji :)

39 Deina-B Deina-B | Web | 29. června 2015 v 14:59 | Reagovat

[37]: Bohužel je to pravda (to s tím hrobem, ale vlastně i celý tvůj příspěvek - o to víc smutnější pravda).
Vždycky se najde člověk, který vidí místo planety Země jeden velký americký dolar... Jak prosté a smutné :/

[38]: Tedy, asi mne to někdy napadlo, ale nebrala jsem to nějak v potaz. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama